Genital Estetik

Son 10 yıl içerisinde özellikle Amerika’da olmak üzere tüm dünyada genital estetik operasyonlara ilgi ve yapılan operasyon sayısı belirgin olarak artmıştır. Bunun nedenleri arasında internetin yaygın kullanımı, digital medya ile cinsel içeriğe ulaşımın kolaylaşması, kadınların cinsellikle ilgili ihtiyaç ve beklentilerinin de bunlara göre yeniden şekillenmesi sayılmakta. Yine son 10-15 yılda daha çok kadın genital bölgedeki kıllarını almakta, özellikle lazer epilasyonun yaygın kullanımıyla bu bölge  neredeyse kalıcı olarak kılsız hale dönüştürülmektedir. Bu da dış genital bölgedeki asimetriler ve farklılıkların hem kadın, hem de partneri tarafından daha fazla dikkat çekmesine neden olmaktadır.

Biliyoruz ki dış genital organın boyutu, şekli, rengi kadından kadına önemli ölçüde değişir. Ayrıca hayatın içinde de ergenlik sonrası, doğum, yaş alma, menopoz veya estrojen azlığıyla ilişkili atrofi de bu tarz değişikliklere neden olabilir.

Bazen belirgin bir yapısal veya işlevsel anormallik olmaksızın dış genital bölgenin görünümü, şekil bozuklukları / farklılıkları, renk değişiklikleri kadını (ve/veya partnerini) rahatsız eder, özgüvenini zedeler, cinsel hayatını etkileyecek hale gelir.

Bazen de doğum, travma, skar vs nedeniyle oluşan vajinal gevşeklik, iç ve dış genital bölgede (vajina, iç- dış dudaklar, vajina girişinin arka kısmına denk gelen perine dediğimiz bölge) deformasyon nedeniyle kadın (ve /veya partneri)  cinsel duyarlılığının azaldığını veya istediği düzeyde olmadığını fark eder.

Bu amaçlarla yapılan yapılan kadın genital estetik operasyonları; labioplasti (iç dudak küçültme, düzeltme), klitoral başlık küçültme, himenoplasti (kızlık zarıyla ilişkili işlemler), labia majora büyütme (dış dudak büyütme, dolgunlaştırma), vajinoplasti (vajinal daraltma, genişletme, düzeltme), G spot büyütme, belirginleştirme olarak sayılabilir.

Cerrahi yöntemler, dolgu maddesi enjeksiyonları, enerji bazlı cihazlarla ( radyofrekans, lazer) çalışılır. 

Labioplasti: Amaç iç veya bazen dış dudak görünümünde istenmeyen dokunun çıkarılmasıdır. Hastanın yapısına veya cerrahın tercihine göre 3-4 farklı teknik kullanılabilir.

Klitoral başlık küçültme: Klitoris üzerindeki deri katlantısının küçültülesidir. Genellikle  labioplasti yapılırken simetriyi sağlamak ve klitoral başın büyük ve çıkıntılı görünmesini engellemek için yapılır.

Labia majör büyütülmesi: Amaç daha dolgun, simetrik görünüm sağlanmasıdır. Hastanın kendi yağ dokusunun yerleştirilmesi veya hyaluronik asit enjeksiyonu ile sağlanır.

Himenoplasti: Kızlık zarı veya vajinal mukozal kalıntıların düzeltilerek  vajinal açıklığın azaltılması, kızlık zarının bakirelikteki şekline benzer hale getirilmesi için yapılan işlemlerdir. 

Vajinoplasti: Gevşeyen, genişleyen vajinal açıklığın cerrahi olarak daraltılması, restore edilmesi şeklinde veya vajinal lazer, radyofrekans gibi cihazların kullanımı ile yapılır. Amaç vajinal konturu sıkılaştırmak ve cinsel duyarlılığı artırmaktır.

Perineoplasti: Perine; vajina ile anüs arasındaki bölgedir. Doğum sonrası yırtılmalar veya epizyotominin kötü iyileşmesi, bölgede oluşan skar dokusunun çıkarılması, bölgenin düzeltilmesidir. Genellikle vajinoplastiyle birlikte yapılır.

G spot büyütme, belirginleştirme ( G shot): Vajen üst duvarında yer alan, cinsel açıdan çok duyarlı olan G noktasını büyütmek ve bu şekilde cinsel tatmini artırmak için yapılır.  Hastanın kendi yağ dokusunun transferi veya hyaluronik asit ile sağlanır.