HPV Nedir? HPV Nasıl Bulaşır?

HPV cinsel yolla bulaşan en yaygın viral enfeksiyon etkenidir. Cinsel birleşme olmaksızın, ciltten cilde temasla bulaşabilir. Vajinal, anal, oral seks, seks oyuncaklarının paylaşımı yoluyla bulaşabilir. Tuvalet, havlu, havuz, küvetten geçtiğine dair kanıt yoktur ancak kesin olarak geçmediğini söylemek de mümkün değildir.

Genital bölgede ve ağızda siğillere, kansere yol açabilen bir virüsdür. 218 tane tipi saptanmıştır, bunların yaklaşık 40 tanesi genital bölgede enfeksiyona neden olur. Bazı tipleri dış genital bölge ve ağızda siğillere yol açarken, bazı tipleri de başta rahim ağzı kanseri olmak üzere orofaryngeal (dilin arkası, bademciklerin olduğu bölge), vulva, vajina, anüs, penis kanserine yol açar.

*HPV rahim ağzı kanserlerinin hemen hepsinden, vajina kanserlerinin %75’i, penis kanserlerinin %60’ı, anüs kanserlerinin %90’ından sorumludur.

HPV bulaştıktan sonra genel olarak 4 hafta ile 8 ay arasında genital siğil oluşur. Bazen de yıllarca sessiz kalır, sonrasında siğiller, kanser öncülü lezyonlar veya kansere bağlı lezyonlarla ortaya çıkabilir.

*El- ayakta siğil oluşturan HPV tipleri genital bölgede siğil oluşturanlardan farklıdır.

*HPV enfeksiyonunun, siğillerin tedavisi sonrası bulaştırıcılığının ortadan kalktığını söylemek mümkün değildir ancak lezyonsuz döneme girildikten sonra üzerinden geçen zaman arttıkça bulaştırma riski azalır.

*Yaşam boyu HPV bulaşma riski %75-90 civarındadır. Bunların çok azında siğil, kanser öncüsü lezyon veya kanser oluşur. Testlerde HPV (+) çıkan kişilerin %90’ında ilk testten 6-24 ay sonra negatif oldukları görülmüştür. HPV kimde hızla negatifleşir, kimde kansere kadar ilerler henüz tam olarak söylenememektedir ancak bu durum bağışıklık sistemi, dokulardaki mutasyonlar, sigara kullanımı ile ilişkilidir.