Menopoz Dönemini Konforlu Geçirmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Kadın perimenopoza girdiğini düşünüyorsa ilk yapılması gereken kapsamlı bir tıbbi değerlendirme olacaktır. Öncelikle kadının tıbbi öz geçmişi, adet düzeni, yakınmaları ile durumu ortaya konulmalıdır. Menopozdaki kadın için sağlık açısından en temel iki sorun osteoporoz ve kalp damar hastalıkları olmaktadır. Bunların yanı sıra diyabet,  hipertansiyon, obezite, varisler,  damar tıkanıklıkları, depresyon açısından değerlendirilmelidir. Her kadın kendisine özel sağlık riskleri açısından değerlendirilerek, gerekli yaşam tarzı değişiklikleri planlanmalı, önlemler alınmalıdır.

Ayrıca son adetten sonraki 1 yıllık dönemde az da olsa gebelik riski devam ettiğinden uygun doğum kontrol yöntemi belirlenmelidir.

Bazı kadınlar için menopoz sıkıntılı bir dönem olarak algılanırken, birçok kadın tarafından da hayatın doğal gidişindeki yeri kabul edilip, sağlıklı, özenli bir beslenme, egzersiz rutini, perimenopozal, sonrasında da postmenopozal yakınmalarla ilgili doktoru tarafından önerilecek dönemsel desteklerle beden ve ruh sağlığını önceleyerek eğlenceli, daha keyifli yaşam dönemi olarak algılanmaktadır.