Menopoz Kadınlığın Sonu mu? Menopoz ve Cinsellik

Menopoz, tam olarak sadece kadının üreme çağının sonudur.  Kadınlığı bir tek üremeyle eşdeğer tutamayız. Üreme haricinde, menopoz ile birlikte görülen hoşlanmadığımız durumlar, artan riskler aslında daha çok yaş almayla birlikte oluşan sorunlardır.  Birçok sağlık riski benzer yaş grubundaki erkeklerde de artmaktadır. Menopozla birlikte; doğanın, özellikle kalp damar hastalıkları açısından kadına sağladığı avantaj ortadan kalkmaktadır.

Menopoz sonrası değişen hormon düzeylerinin cinsel hayatı olumsuz etkileyen yönleri vajinal kuruluk, rahatsızlık hissinin oluşması, libidodaki azalma olarak sayılabilir.  Bunun yanı sıra avantaj olarak istenmeyen gebelik endişesinin ortadan kalkar. Bu da kadının cinselliği daha korkusuz yaşamasını sağlamaktadır. Vajinal kuruluk çoğunlukla tıbben destek olup, düzeltebildiğimiz bir sorundur.  Libido ise, en az bedensel, hormonal etkenler kadar; ruhsal durum, yaşam tarzı, beklentilerle değişen bir haldir. Menopozdaki kadın ise bunları yönetebilecek, besleyebilecek olgunluğa sahip olduğundan cinsel hayatını yaşamın bu dönemine göre rahatlıkla düzenleyebilmektedir.

Menopoz kadın için yeni bir başlangıçtır. Beklenen yaşam süresinin uzamasıyla birlikte kadının yaşamının oldukça uzun bir dönemini kapsamaktadır. Hekim olarak amacımız kadınlara bu döneminin özelliklerini anlatmak, her açıdan sağlıklı, mutlu geçirebilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmalarını sağlamaktır.