Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıklardan kaynaklanan, içi sıvı dolu kitlelerdir. Genelde belirti vermezler, bazen de hasta kasık ağrısı, karında şişkinlik, adet düzensizliği, gecikmesi, ağrılı adet kanaması, cinsel ilişkide ağrı, bulantı gibi yakınmalarla başvurur. Nadiren kistin kendi etrafında dönmesiyle (kan akımını bozar) veya kistin yırtılması ile ani şiddetli ağrı, acil cerrahi müdahale gerektiren durumlar oluşabilir.

Fonksiyonel Kistler

Büyüyen folikülün zamanında çatlayamaması, büyümeye devam etmesi sonucu oluşur, adet düzensizliğine, ara kanamaya yol açabilir, çoğunlukla 2-3 ay içinde kendiliğinden kaybolur.  Büyümeye devam eder, kanama, torsiyon gibi sorunlar oluşursa müdahale gerekebilir.

Çikolata Kistleri (Endometrioma)

İçi kan dolu kistik yapılardır. Endometriozis; rahim içi yüzeyindeki dokunun başka bölgelerde yerleşmesi nedeniyle oluşan hastalık halidir. Endometrial doku  yumurtalık içine yerleştiğinde kendi için kanayarak endometrioma denilen kistler oluşturur. Endometriozis karın içinde yapışıklıklara neden olabilir. Bazı durumlarda cerrahi gerektirir.

Dermoid Kist

Embriyonel dönemden kaynaklanan bir kist türüdür. İçinde kıl, kemik, diş dokusu içerebilir, nadiren tiroid dokusu içerir, genellikle ultrasonografi ile ayırt edilebilir, %12 oranında her iki yumurtalıkta olur. Torsiyon ve patlama riski nedeniyle çıkarılması gerekir.

Malign (Kötü Huylu) Yumurtalık Kistleri

Bu tanı dokunun patolojik incelemesiyle konulabilir ancak öncesinde kistin kötü huylu olduğunu düşündüren bazı kriterler (düzensiz, katı içerikli, büyük, çok sayıda, karın içinde serbest sıvıyla birlikte olması gibi). Genellikle postmenapozal dönemde görülür. Malign yumurtalık kistlerinin bir kısmında, kanda tümör belirteci dediğimiz bazı değerler, özellikle CA125 yükselir. Bu tür bir risk düşünüldüğünde hızla cerrahi planlanır.